• Topraklama Tesisatı Yapımı, Kontrolü, Topraklama Ölçümü ve Raporu
Topraklama ölçümü, sadece topraklama direnci ölçü aleti ile yapılmaktadır.

Avometre, multimetre benzeri ölçü aletleri ile yapılan ölçümler asla topraklama direncini göstermemektedir. Bu sonuçlar insanları yanlışlığa yöneltmekte gereksiz masraflara yol açmaktadır. Bu ölçü aletleri yapılan nötr toprak arası voltaj kontrolü sizlere topraklama hakkında bir sonuç vermez. Üç fazlı dengeli bir sistemde nötr hattında voltaj bulunmaz direnç değeri ne kadar yüksek olsa da nötr hattında akım olmayacağından voltaj görünmeyecektir. Ayrıca toprak hattı ve nötr hattının birleştirildiği tesisatlarda ideal durumda aynı nokta olduğundan voltaj görünmeyecektir. Diğer açıdan bakarsak sisteminizde nötr ve toprak hatlarınızın direnç değerleri uygun durumda olmasına rağmen sisteminizde tek faza binen yük arttığında sistem dengesizliğinden nötr hattında voltaj artacaktır. Dolayısıyla voltaj kontrolü ile direnç değeri hakkında yorum yapmak hatalıdır.

Topraklama ölçümünde direnç değeri ölçülmektedir. Topraktan alınan referansla ölçüm gerçekleştirilir. Topraklama direnci ölçümü referans toprağın bulunmadığı durumlarda yardımcı referans metoduyla ölçülür. Topraklama direncinin yeterliliğine ise sistem sınır direnç değeri hesap edilerek karar verilir.
Topraklama hattının periyodik kontrolü hayati önem taşımaktadır. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Topraklama Yönetmeliği' ne göre, bir tesisteki topraklama yapımı ve periyodik testleri yapımı zorunludur. Bu dönemler;

a) Elektrik üretim iletim ve dağıtım tesisleri için; 2 yıl

b) Enerji nakil ve dağıtım hatları için; 5 yıl

c) Sanayi tesisleri ve ticaret merkezleri için; topraklamalara ilişkin dirençlerinin muayene ve ölçülmesi: 1 yıl, topraklama tesisleri ile ilgili diğer muayene, ölçme ve kontroller: 2 yıl

d) Sabit olmayan tesisler için; Sabit işletme elemanları için 1 yıl, yer değiştirebilen işletme elemanları için; 6 ay

e) Parlayıcı, Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerleri ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük kapsamındaki topraklama tesisleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerlerindeki topraklama tesislerinin muayene, ölçme ve denetleme periyotları bir yılı aşamaz.

Genel olarak ölçüm gerçekleştirilen kurumlar sanayi tesisi ve ticaret merkezi katagorisinde bulunduklarından dolayısıyla ölçüm raporlarının geçerlilik süresi 1 ( bir ) yıldır.

Firmamız tarafından yapılan kontrollerde topraklama direnç değerinize, nötr hattı voltajınıza, toprak hattı voltajınıza, kablo kesitlerinizin yeterliliğine bakılmaktadır. Ayrıca topraklama hattınınızın yeterli olup olmadığını devre kesicilerinizin yönetmelikte belirtilen hususlarda hesaplamalar yapılarak karar verilmektedir.

Çetiner Mühendislik olarak tarafımızdan topraklama sistemi ölçümü ve raporlandırılması yapılmaktadır.
• Adres: Anafartalar Mah. Rüzgarlı Cad. No:18/45 Ulus/Ankara  • Tel & Fax: 0 312 384 26 80  • E-Mail: info@cetinermuhendislik.com

Copyright (c) 20
23 Çetiner Mühendislik