• Katodik ( Katotik ) Tesisatı Kontrolü, Ölçümü ve Raporu
Metalik materyalinden yapılmış tanklar, toprağın ve çevrenin korozif yapısına bakılarak tasarlanmış katodik koruma sistemi ile korozyona karşı korunmalıdır.

Katodik koruma testi metalik yapıların katodik olarak korunma yeterliliğinin belirlenmesi için yapılır. Korunan yapı ile referans elektrodu arasındaki potansiyel farkı ölçülür. Ölçü aletinin negatif ucuna toprak veya suya temas ettirilen referans elektrodu, pozitif ucuna test edilecek yapı  bağlanarak ölçüm alınır. Referans elektrodu olarak; toprakta ve tatlı suda bakır sulfat elektrodu, tuzlu su veya deniz suyunda gümüş klorid elektrodu kullanılır.

Bakır sulfat elektrodu silindirin malzemenin içerisine doldurulmuş bakır sulfat çözeltisi ve bunun içine daldırılmış elektrolitik bakır çubuktan oluşur. Gümüş klorid elektrodu silindirin malzemenin içerisine doldurulmuş gümüş / gümüş klorid karışımı ve gümüş tel örgüden oluşur.

Korunan yapının potansiyeli bakır sulfat elektroduna göre - 850 mV veya daha negatif,  gümüş klorid elektroduna göre - 800 mV veya daha negatif olması gerekir.

Katotik Koruma testlerinde ;

- Sistem / Toprak Potansiyeli

- Anot / Toprak Potansiyeli

- Tank / Toprak Potansiyeli

- Anot Akımı ölçümleri yapılarak raporlanır.
Katodik korumanın işlevselliği, en az yılda bir defa olmak üzere periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca tanklar, topraklanmalı ve periyodik olarak denetlenmelidir.

Çetiner Mühendislik olarak tarafımızdan katodik tesisatı kontrolü , ölçümü ve raporlandırılması yapılmaktadır.
• Adres: Anafartalar Mah. Rüzgarlı Cad. No:18/45 Ulus/Ankara  • Tel & Fax: 0 312 384 26 80  • E-Mail: info@cetinermuhendislik.com

Copyright (c) 20
23 Çetiner Mühendislik