• İzolasyon Direnci Ölçümü ve Raporu
Elektriksel elemanlar taşıdıkları akımı kendi içerisinde tutacak kadar izolasyona yani elektriksel olarak yalıtkanlığı sahip olmalıdır. Eğer elektriksel eleman yeterli izolasyon değerine sahip değilse kısa devrelere sebebiyet verecektir. Bu kısa devre akımı çok büyük ise direkt olarak devre kesicilerin açmasına neden olacağından hemen farkedilecektir. Fakat bu kısa devre akımı devre kesicilerin açması için yeterli büyüklükte değilse sürekli olarak elektrik hattının bozulmasına neden olacaktır. Bu bozulumda tüm tesisi etkilyecektir. Elektrik tesislerinin yapım aşamasında bu testlerin yapımı yapılması gereklidir. Eğer izolasyon hataları fark edilemezse can kayıplarına, yangına ve elektriksel donanımın zarar görmesine sebep olacaktır.

Genelde elektrik kablolarına, trafo sargılarına ve elektrik motorlarına izolasyon testi yapılır. İzolasyon testi yapılacak kısım elektrik şebekesinden ayrılır ve boşa alınır. Ölçüm sonucu uygulanan deney gerilimin sayısal değerini en az 1000 katı kadar direnç değerine sahip olması beklenir.

Çetiner Mühendislik olarak tarafımızdan izolasyon direnci ölçümü ve raporlandırılması yapılmaktadır.
• Adres: Anafartalar Mah. Rüzgarlı Cad. No:18/45 Ulus/Ankara  • Tel & Fax: 0 312 384 26 80  • E-Mail: info@cetinermuhendislik.com

Copyright (c) 20
23 Çetiner Mühendislik