• İÇ YILDIRIMLIK ( AG PARAFUDR ) NEDİR ?
İç Yıldırımlık ( AG PARAFUDR ) İle Yıldırımdan Korunma

Yıldırım deşarjları, elektrostatik boşalmalar, iletim hatlarında ve şebekelerde meydana gelen ani dalgalanmalar, elektrikle çalışan cihazların dayanma sınırını aşacak akım ve gerilim darbeleri oluştururlar.

Paratoner sistemi, tesisi veya yapıyı direk yıldırım darbelerinden korumaya, topraklama sistemi tesis veya yapıda meydana gelen kaçakları ve biriken statik enerjiyi boşaltmaya yararken; ani aşırı akım ve gerilim darbelerine karşı koruma yapmazlar. Civara veya doğrudan enerji hattına düşen yıldırım akımlarına veya trafo hareketleri, elektrostatik boşalmalar gibi nedenlerle enerji hatlarında meydana gelen ani-aşırı akım ve gerilimlere karşı elektrik tesisatının ve buna bağlı cihazların korunabilmesi için iç yıldırımlık sistemlerinin kullanılması gereklidir.

Bu iç yıldırımlık sistemleri B, C ve D sınıfı olarak gruplara ayrılır. Bu sınıflar birbirlerini tamamlayan aşamalardır ve birlikte kullanılmalıdır. Uygulama olarak basitçe düşünülürse ana panoya B sınıfı koruma modülü, tali tablolara C Sınıfı Koruma modülleri ve cihaz önlerine D sınıfı koruma modülleri kullanılır. Fakat uygulama yapılacak tesisler, farklılıklar göstereceğinden iç yıldırımlık çözümleri için; tesisinizin, işinin ehli kişiler tarafından, hem teknik hem de maliyet açısından kontrol edilmesi ve ön keşif hazırlanması gereklidir.

Tesislerde kullanılacak B ve C sınıfları adetleri genellikle düşük miktarlarda olurken, D sınıfları çok sayıda ve birçok çeşitte kullanılır. ( Örneğin; priz hattı, telefon hattı, ethernet hattı, anten hattı, data hattı v.b. )

İç yıldırımlık sistemlerinin, aşırı gerilimi ileteceği topraklama hattının direnci düşük değerde olmalıdır. Genelde uygulamada yaşanan en sık hatalar arasında bu durum mevcuttur. Kullanılan iç yıldırımlıkların topraklama hattı kontrol edilmeli ve direnç değeri yüksek ise ilavelerle direnç değeri düşürülmelidir. Genellikle sınır 1 Ohm kabul edilir.
• Adres: Anafartalar Mah. Rüzgarlı Cad. No:18/45 Ulus/Ankara  • Tel & Fax: 0 312 384 26 80  • E-Mail: info@cetinermuhendislik.com

Copyright (c) 20
23 Çetiner Mühendislik