• Zemin Direnci Ölçümü ve Raporu
Statik elektrik, iki maddenin birbiri etmesinden ayrılması veya aralarında sürtünme meydana gelmesi sonucu kendiliğinden oluşur. Statik elektrik iki madde aynı ya da farklı olsada, iletken veya yalıtkan olsada oluşur. İki maddenin temas yüzeyi boyunca elektron transferi olur maddeler ayrıldıklarında birinde elektron fazlalığı diğerinde elektron azlığı meydana gelir. Maddeler bu yük durumunu dengelemek istediğinden birbirlerini çekerler ve yük yalıtkan olan havanın dielektrik dayanımı geçince aralarında ark oluşur. Böylece yük farklılığı dengelenir. Elektrostatik deşarj sonucu oluşan bu kıvılcım patlayıcı ortamlarda çok tehlikeli duruma dönüşebilir, elektronik cihazların bozulmasına neden olabilir. Statik elektrik oluşumu nem oranı arttıkça azalmakta, maddenin sentetik olmasıyla artmaktadır.

İnsanlar üzerinde oluşan statik elektrikten elektronik aletleri korumak maksadıyla oluşturulan antistatik çözümler hızlı deşarjı engellemeli ve deşarjı yavaş biçimde sağlayacak iletim ortamı oluşturulmalıdır.

Alan direnci 10 5 ohm ( Ω ) ve altındaki zeminlerde hızlı deşarjlar oluştuğundan iletken zemin olarak kabul edilmektedir.

Alan direnci 10 6 - 10 12 ohm ( Ω ) arasında olan zeminlerde hızlı deşarjlar oluşmadığından antistatik zemin olarak kabul edilmektedir. Antistatik zemin yavaş yavaş deşarj sağladığından elektronik aletleri ve insanları korurlar.

Alan direnci 10 12 ohm ( Ω ) ’ dan büyük olan zeminler yalıtkan zemin olarak kabul edilmektedir.

Deşarjların önlenmesi için Elektrostatik Koruma Alanı ( EPA ) uygulanmakta, bu alan içerisinde elektronik elemanlar topraklanmakta ve çalışan kişilerin oluşturabileceği deşarjı önleyecek önlemler ( bileklik, topuk bandı, eldiven, parmaklık, önlük... ) alınmaktadır.

Çetiner Mühendislik olarak tarafımızdan zemin ölçümü ve raporlandırılması yapılmaktadır.
• Adres: Anafartalar Mah. Rüzgarlı Cad. No:18/45 Ulus/Ankara  • Tel & Fax: 0 312 384 26 80  • E-Mail: info@cetinermuhendislik.com

Copyright (c) 20
23 Çetiner Mühendislik